Glutatyon Nedir ?

glutatyon nedir

Glutatyon, hastalıklardan korunmamızı ve sağlıklı bir yaşam için vücudumuzdaki en önemli moleküllerden biridir. Sisteine, glisin ve gulutamin aminoasitlerden meydana gelen glutatyon kanser, kalp damar hastalıkları, yaşlanma gibi pek çok hastalığın önlenmesinde büyük bir öneme sahiptir.


Sağlıklı kalmak, performasımızı arttırmak hastalıkların önlenmesinde ve yaşlanmaın etkilerinden korunmak için glutatyon düzeyi yüksek tutulmalıdır.

Yaşlanma, kanser, kalp damar hastalıkları, bunama (demans) ve başka birçok kronik/dejeneratif hastalığın önlenmesinde temel öneme sahip olan glutatyon vücudumuzda doğal olarak üretilir.

Glutatyona “ana anti-oksidan” denilmesinin sebebi, onun serbest radikalleri yakalayarak karaciğere taşır ve burada  kendisini  yenileyerek tekrar işine geri dönmesidir. Serbest radikaller, çoğu zaman normal hücre metabolik oksidasyonunun yan ürünleri ve toksik atıklarıdır. Anti-oksidanlar tarafından etkisiz hale getirilmediklerinde otoimmün hastalıklara, kanser gibi kronik hastalıklara yol açabilirler.

Etiketler: glutatyon nedir, glutatyon, glutatyon ne işe yarar, glutatyon faydaları
Ağustos 06, 2021
Listeye dön
Kategoriler
Son Blog Yazıları
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR